Góry poza górami

Paul Farmer jest 44-letnim specjalistą chorób zakaźnych i lekarzem w Brigham and Women s Hospital w Bostonie. Jego biograf, Tracy Kidder, przeczytał swoją książkę o związkach między ubóstwem a chorobą – Infekcje i nierówności – i napisał do niego: Czytam twoją twórczość. Ach, ale to nie jest moja twórczość, odpowiedział Farmer. Aby zobaczyć moje dzieło, musisz przybyć na Haiti. Dr Paul Farmer w Cange, Haiti. Zdjęcie: Moupali Das, dzięki uprzejmości Partners in Health.
Rzeczywiście, Farmer założył szpital i ośrodek zdrowia, Zanmi Lasante, w Cange, Haiti, godziny od stolicy i na końcu wypartej drogi w regionie pozbawionym nawet standardów Haiti, w ramach rozległej społecznościowej sieci zdrowia połączonej do szpitala Clinique Bon Sauveur (patrz rysunek). Od ponad 20 lat Farmer spędził tam wiele miesięcy, często opiekując się pacjentami i stale ulepszając zabiegi oferowane przez kliniki. Dotyczy to obecnie leków przeciwretrowirusowych. Lasante jest wspierane przez fundację z siedzibą w Bostonie o nazwie Partners in Health, której szefem jest Ophelia Dahl iw znacznej mierze finansowana przez Toma White a, filantropa właściciela dużej firmy budowlanej z Bostonu.
Jest więcej. Poprzez swoich pacjentów w Cange Farmer zainteresował się gruźlicą oporną na wiele leków. Z Haiti wyeksportował leczenie wielolekoopornej gruźlicy do Peru, a następnie na Syberię, osiągając wskaźnik wyleczenia porównywalny do tego w Stanach Zjednoczonych. Za pośrednictwem Instytutu Zdrowia i Sprawiedliwości Społecznej (działu badań i edukacji partnerów w dziedzinie zdrowia) i jego współpracownika Jim Yong Kim, rozpoczął ruch w celu obniżenia cen leków drugiego rzutu niezbędnych do leczenia opornej gruźlicy i skutecznie lobbował na rzecz Światowego Zdrowia Organizacja zmian w zaleceniach dotyczących leczenia gruźlicy.
Czytelnicy mogli już kiedyś usłyszeć tę historię (Farmer otrzymał nagrodę MacArthura i nagrodę Dr Nathana Davisa dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego) i mógł zastanawiać się, tak jak ja, skąd pochodził i jak jeden człowiek mógł osiągnąć tak wiele. Kidder śledzi trajektorię Farmera, począwszy od jego niekonwencjonalnego dzieciństwa, które obejmowało życie w autobusie i na nieszczelnej łodzi. Otrzymał stypendium dla Duke a, gdzie specjalizował się w antropologii i pracował obok biednych haitańskich robotników rolnych na polach tytoniowych w Północnej Karolinie. Po ukończeniu studiów spędził rok na Haiti, gdzie poznał Ofelię Dahl, a następnie udał się do Harvard Medical School. Podczas pobytu w szkole medycznej oraz podczas pobytu i stypendiów spędził więcej czasu w Cange niż w Bostonie.
Jak robi to Farmer. Kidder udziela kilku wyjaśnień: pracuje non-stop, prawie nie śpi, widzi żonę i dziecko przez mniej więcej jeden dzień, co kilka miesięcy, wzbudza niezwykły stopień oddania i entuzjazmu wśród współpracowników i potencjalnych dawców, a toleruje samoloty i lotniska przez wiele dni. Ponadto, medyczny zakład w Bostonie ma zmienione zasady i regulacje dostosowane do jego potrzeb.
Przekonywający. Może. W Paulem Farmerze pozostaje coś cudownego. Czy warto wyjść i kupić Góry poza Górami. Za wszelką cenę. Nie tylko jest to przyjemna książka, ale jest również bardzo prawdopodobne, że część 25,95 USD wydana na jej zakup trafi na Haiti To więcej niż można powiedzieć o wielu książkach. Ponadto czytelnicy, którzy szukają wartościowej akcji charytatywnej, mogą zainspirować się do wysłania pieniędzy do programu Partners in Health.
Bernard Hirschel, MD
Hôpital Cantonal, 1211 Genewa 14, Szwajcaria
bernard. [email protected] ch
[przypisy: galgant cena, dietetyk kraków cena, diabetolog garwolin ]
[patrz też: procto hemolan control, olx labrador, terapia uzależnień warszawa nfz ]