Epidemiologia molekularna SARS – Od ogrodów Amoy na Tajwan

Wybuch ciężkiego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS) na Tajwanie, opisany przez Hsieh (wydanie 14 sierpnia) 1, szybko wzrósł od połowy kwietnia 2003 r. Odnotowaliśmy związek chronologiczny między tą gwałtowną falą zakażeń a wizytą rezydenta w Ogrodach Amoy. , Hong Kong, do Tajwanu w marcu 26.2 Jechał pociągiem z kobietą pasażera, który był powiązany z szeregiem lokalnych przypadków.
Niedawno przeprowadziliśmy sekwencjonowanie całego genomu koronawirusa SARS związanego z epidemią w Ogrodach Amoy.3 Porównanie sekwencji z sekwencjami wszystkich innych genomów koronawirusa SARS dostępnych w GenBank (http://www.ncbi.nlm.nih.gov ) w połowie maja ujawniły dwa polimorfizmy (przy nukleotydach 3852 i 11493, zgodnie z sekwencją numeru dostępu GenBank AY274119), które znaleziono tylko w izolatach z Ogrodów Amoy.3 23 września przeprowadzono kolejne kompleksowe porównanie z sekwencjami GenBank. Spośród wszystkich kompletnych genomów koronawirusa SARS, które zostały do tej pory udostępnione publicznie, tylko 10 niedawno nadesłanych tajwańskich izolatów posiada dwu-polimorficzny odcisk palca izolatów z ogrodów Amoy; te tajwańskie izolaty są oznaczone jako TC1, TC2, TC3, TWH, TWJ, TWK, TWS, TWY, TWC2 i TWC3. Te dane molekularne wskazują, że ten sam szczep koronawirusa SARS był zaangażowany w wybuch choroby Amoy Gardens i późny wybuch epidemii na Tajwanie. Dane te zapewniają obiektywne wsparcie dla badań epidemiologicznych Światowej Organizacji Zdrowia i dodatkowo demonstrują przydatność epidemiologii molekularnej.3
Rossa WK Chiu, MB, BS
Stephen SC Chim, Ph.D.
YM Dennis Lo, DM
Chiński uniwersytet Hong Kong, Shatin, Hongkong
[email protected] edu.hk
3 Referencje1. Hsieh YH. SARS i Internet. N Engl J Med 2003; 349: 711-712
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Aktualizacja 46 – WHO wysyła zespół do Tajwanu, sytuacja w Chinach. Genewa: Światowa Organizacja Zdrowia, 2003. (Dostęp do 16 października 2003 r., Na stronie http://www.who.int/csr/sars/archive/2003_05_03/en.)
Google Scholar
3. Chim SSC, Tsui SKW, Chan KCA, i in. Genomowa charakterystyka koronawirusa SARS w ognisku Amoy Gardens w Hong Kongu. Lancet (w druku).
Google Scholar
(10)
[więcej w: transport gazów oddechowych, alantoina w kosmetyce, medyk rzeszów rejestracja ]
[przypisy: transport gazów oddechowych, chirurgia stomatologiczna warszawa, powiększanie ust kwasem hialuronowym cena ]