Wrzaskowica mózgu jest obecnie leczona skutecznie albendazolem lub prazykwantelem, 1, 2, ale większość badań wykazujących skuteczność leków na tle torbielowatym została oparta na obiektywnych dowodach z badań obrazowych dotyczących zaniku torbieli po leczeniu torbielowatym. Nawet przy tych dowodach, niektórzy autorzy mają wątpliwości co do rzeczywistych korzyści z leczenia torbielowatego w porównaniu z możliwością wystąpienia niepożądanych reakcji u gospodarza z powodu ostrego zapalenia wywołanego przez zniszczenie pasożytów.3
Ryc. 1. Ryc. 1. Obustronna kampymetria przed (górny panel) i po (dolnym panelu) Osiem dni leczenia albendazolem u pacjenta z wągrzycą. Zwróć uwagę na pełne odzyskiwanie pól wizualnych.
Rysunek 2. Rysunek 2. Obraz rezonansu magnetycznego podstawy mózgu przed (lewy panel) i po (prawy panel) Osiem dni leczenia albendazolem. Trzy cysticerci pajęczynówki są widoczne przed leczeniem, dwa w rejonie płata strzały (groty strzałek) i jeden ściskający lewe ciało migdałowate (strzałka). Wszystkie zmiany zniknęły pod koniec leczenia.
Przedstawiono dowody całkowitego powrotu funkcji neurologicznej natychmiast po leczeniu albendazolem. 43-letnia kobieta zaczęła zmniejszać ostrość wzroku na 10 miesięcy przed konsultacją. Deficyt postępował, a do czasu przyjęcia miała ona poważne trudności z identyfikacją pobliskich obiektów. W badaniu okulistycznym potrafiła rozróżnić obiekty tylko o 30 cm przy lewym oku, jej ostrość wzroku wynosiła 20/25 przy prawym oku, a oba pola widzenia były zmniejszone koncentrycznie (ryc. 1). Reszta badania neurologicznego była normalna. Rezonans magnetyczny wykazał trzy duże cysticerci u podstawy mózgu (ryc. 2). Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego wykazała normalne ciśnienie, poziom białka 26 mg na decylitr, liczbę 12 jednojądrzastych komórek na milimetr sześcienny i test wiązania dopełniacza oraz test immunoenzymatyczny związany z pozytywnym wynikiem na wągrzycę. Po gorącej dyskusji na temat podejścia terapeutycznego, w którym podzielono opinie na temat zalet chirurgii lub terapii lekowej, wybrano tę drugą i rozpoczęto terapię albendazolem (15 mg na kilogram masy ciała dziennie przez osiem dni). Ponadto dożylnie podawano deksametazon (8 mg co osiem godzin). Pacjent nie zgłaszał żadnych objawów podczas leczenia i miał zauważalną poprawę funkcji wzrokowej kilka dni po rozpoczęciu leczenia. W badaniu okulistycznym po zakończeniu leczenia jej obustronna ostrość widzenia wynosiła 20/20 z normalnym polem widzenia (ryc. 1), a obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego udokumentowało udane zniszczenie cysticerci (ryc. 2). Pacjent był wypisywany w schemacie leczenia 50 mg prednizonu co drugi dzień przez trzy miesiące.
Ten przypadek dokumentuje uderzające odzyskanie funkcji neurologicznej natychmiast po leczeniu torbielowatym, z udanym zniszczeniem cysticerci podpajęczynówkowej. Ze względu na lokalizację uszkodzeń i poważne uszkodzenie widzenia pacjenta, strach przed powikłaniami farmakoterapii, z możliwością pogorszenia cennej funkcji neurologicznej, utrudniał podjęcie decyzji terapeutycznej Jednak niedawne odkrycie, że jednoczesne podawanie albendazolu i deksametazonu zwiększa poziom albendazolu 4 w osoczu, skłoniło nas do podjęcia decyzji o terapii farmakologicznej zamiast zabiegu chirurgicznego.
Ginekologia dla nastolatków jest dziedziną medycyny praktykowane przez dostawców w kilku ustawieniach. Ta książka została napisana dla pediatrów i lekarzy rodzinnych zajmujących się dorastającymi dziewczynami w biurze. Ma być raczej podkładem niż obszernym podręcznikiem. Redaktor opisuje książkę jako pierwszą książkę o ginekologii dla nastolatków, która ma być napisana wyłącznie przez pediatrów . W rzeczywistości wśród siedmiu autorów rozdziału dotyczącego bólu brzucha i miednicy jest dwóch ginekologów. Na pewno jednak godna uwagi jest również książka o pediatrii napisana głównie przez ginekologów.
Pediatrzy wyszkoleni w medycynie nastolatków przynoszą specjalną perspektywę do tematu. Jeden rozdział poświęcony jest w całości zagadnieniom zgody i poufności. Dostarczono również dobrych informacji na temat postaw nastolatków wobec zachowań seksualnych, rozpowszechnienia takich zachowań i praktyk antykoncepcyjnych. Leczenie psychogennego bólu brzucha jest szczególnie szczegółowe i ma więcej miejsca w książce niż wszystkie organiczne przyczyny przewlekłego bólu brzucha.
Ginekolodzy zauważą kilka rażących zaniedbań w temacie. Warto zauważyć, że badanie miednicy przechodzi bardzo krótką dyskusję i, co dziwne, zatrzymuje się na szyjce macicy. Jak zbadać przydatków w zdrowiu i chorobie, nigdy nie rozwiązano problemu. Istnieje również minimalne leczenie dysplazji szyjki macicy, pomimo obecnej epidemii wirusa brodawczaka ludzkiego i jej szczególnie agresywnego działania na szyjkę nastolatków. Byłby to logiczny temat do omówienia w szczegółach, ponieważ zarządzanie nim opiera się zasadniczo na biurze. Zorientowany na zabieg temat, taki jak kolposkopia, nie powinien hamować autorów, którzy zachęcają swoich czytelników do zasysania torbieli piersi i przeprowadzania ewakuacji macicy po poronieniu.
Nie jest jasne, czy luki w tej książce mają pochodzenie redakcyjne. Wysiłek redakcyjny przebiega nieco cienko, łącząc wkład wielu autorów. Skutkuje to trzema odrębnymi leczeniami pacjenta z miedniczną chorobą zapalną. W ich ramach istnieją dwie oddzielne tabele schematów leczenia, w których nie ma nawet zgody na to, czy ceftriakson powinien być lekiem pierwszego wyboru w ambulatoryjnym leczeniu zapalenia narządów miednicy rzeżączki.
Redaktor jednoznacznie przyznaje, że zdecydował się pozwolić różnorodności stylów [autorów] prześwietlić, ale może to zająć trochę za daleko. Redaktor traci także pewną obiektywność w swoim własnym rozdziale dotyczącym doustnych środków antykoncepcyjnych, kiedy wymienia wiele marek pigułek antykoncepcyjnych jako rzadko używane , bez podania przyczyny. Wymienia on także jedną markę i dawkę jako o niskiej aktywności progestacyjnej w jednej części stołu, ale o wysokiej aktywności progestacyjnej w innym miejscu w tym samym stole.
Książka ma kilka mocnych rozdziałów, ale celem może być konsekwentna współpraca między medycyną nastoletnią a ginekologią dorastającą, a nie celem tej książki, by pediatrzy piszą o ginekologii dla pediatrów i lekarzy rodzinnych.
Hector Santoyo, MD
Roberto Corona, MD
Julio Sotelo, MD
Narodowy Instytut Neurologii i Neurochirurgii Meksyku, 14410 Meksyk 22, DF
4 Referencje1 Sotelo J, Escobedo F, Rodriguez-Carbajal J, Torres B, Rubio-Donnadieu F.. Terapia miażdżycowego wgłobienia mózgu z prazykwantelem. N Engl J Med 1984; 310: 1001-7.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Sotelo J, del Brutto OH, Penagos P. i in. . Porównanie reżimu terapeutycznego leków przeciwręcznych do wąglika mózgu mózgu. J Neurol 1990; 237: 69-72.
Crossref Web o
[podobne: półpasiec ile trwa, terapia uzależnień warszawa nfz, procto hemolan control ]